Alkalmazott Funkcionális Táplálkozástudományi Ismeretek
Az előadás-sorozat célja
Az előadás-sorozat kiemelt célja, hogy megismertesse a résztvevőkkel a modern táplálkozás- és élelmiszertudomány alapjait, fejlődését, alkalmazott irányvonalait és jövőbeni lehetőségeit; több tudományos szemszögből megközelítve.
Célunk továbbá, hogy kapcsolódási pontokat mutassunk a meglévő, hagyományos ismeretek és speciális kiegészítő megközelítések között: például terápiás célú és funkcionális étrendek, valamint kapcsolódó laborvizsgálatok és táplálékkiegészítők vonatkozásában is.
Az előadás-sorozattal emellett célunk megerősíteni a funkcionális egészségfejlesztés alapjait, hidat építve a hagyományos orvoslás és a tudományosan alátámasztott, természetes módszerek között.
Előadók
Kinek ajánlott?
Az előadás-sorozat elsődleges célcsoportja az egészségügy, táplálkozástudomány, élelmiszertudomány és sporttudomány valamely területén tevékenykedő szakemberek.
Ezt az online előadás-sorozat külföldön élő magyarok számára készítettük. A Magyarországon élő érdeklődők a személyes előadáson tudnak részt venni (www.taplalkozasbeallitas.hu).
Milyen ismeretek nyújt?
A Résztvevők megszereznek olyan ismereteket, amelyekkel eligazodnak az alkalmazott táplálkozás- és élelmiszertudomány jelenlegi területein. Emellett képessé válnak a táplálkozástudomány szakmai fejlődésének és modern módszertanának megértésére: alkalmazott és funkcionális táplálkozási ajánlások témaköreiben.
A Résztvevők képessé válnak ezen tudományágak gyakorlati megközelítésére, funkcionális, biomedikális és bioidentikus módszereken keresztül, azaz a hagyományos megközelítéseken túl esettanulmányokból elsajátítják bizonyos egészségügyi történetek, étrendi kölcsönhatások különböző összefüggéseinek (élelmiszertudományi, genetikai, környezeti vagy életmódbeli tényezők) komplex aspektusait.
A Résztvevők elsajátítanak egy tudományos kutatásokon, eredményeken és dokumentált tapasztalatokon alapuló, új és egyéni-eredeti jellegű, az emberi táplálkozás élettani hatásaival kapcsolatos ismeretanyagot, valamint az ezen ismeretanyag átadásához szükséges kompetenciákat.
Tematika
- Az alkalmazott táplálkozástudomány története, fejlődése, modern gyakorlata és irányvonalai; kapcsolódó egészségügyi ismeretek
- Alapvetően kapcsolódó egészségügyi ismeretek (emésztőrendszer, hormonrendszer, idegrendszer, általános belgyógyászat)
- Jellemző táplálkozási szokások, mintaétrendek független összehasonlítása
- Evolúciós és antropológiai megközelítések ismertetése
- Kapcsolódó tudományok rövid áttekintése (élelmiszertudomány, gyógyszerészet, dietetika)
- Az emberi táplálkozás élettani hatásaival kapcsolatos ismeretek; táplálékkiegészítők és gyógynövények bizonyos hatóanyagai, valamint felhasználási területeik.
- Makro- és mikrotápanyagok (ásványi anyagok, vitaminok, nyomelemek) szerepe a táplálkozás-élettanban
- Élelmiszerbiológiai megközelítések
- Funkcionális (emésztési) diszfunkciók, zavarok és betegségek a táplálkozásban
- Ételallergiák tudományos háttere és a hypoallergén étrend
- Ételintoleranciák háttere és jelenleg kapcsolódó megközelítéseik
- Terápiás célú étrendek
- Alap-labor eredmények elemzése és kiértékelése/értelmezése táplálkozás-élettani szempontból
- A modern táplálkozástudomány ágainak kritikus és célzott megismerése, illetve kapcsolata bizonyos orvosi, illetve természetgyógyászati megközelítésekkel.
- Esettanulmányok bemutatása funkcionális, biomedikális és bioidentikus módszereken keresztül; táplálékkiegészítők és gyógynövények hatóanyagai, valamint célzott, megoldásorientált és táplálkozással összefüggő felhasználásuk.
- Táplálkozásmenedzsment
Funkcionális étrendi felmérések, funkcionális egészségfejlesztés - Bizonyos egészségügyi kihívásokhoz kapcsolódó funkcionális étrendi protokollok (emésztőrendszeri és hormonális egyensúlyok, metilációs folyamatok, stb.)
- Kiegészítő laborvizsgálatok kiértékelése és értelmezése (táplálkozás-élettani szempontból)
- Táplálékkiegészítők és gyógynövények kapcsolódó, komplex ismeretei
- Emésztőrendszer pre- és probiotikumai
- Speciális autoimmun betegségekre vonatkozó további eliminációs diéták
- Nutrigenomika és nutrigentika, a jövő táplálkozása
- Táplálkozás és szabadidősport: összefüggések, alkalmazott megközelítések
- Esettanulmányok elemzése, csoportos gyakorlatok
A részvétel feltételei
-
Külföldi lakcím
Középfokú iskolai végzettség
-
Felvételi beszélgetés
-
Egészségügyi/táplálkozástudományi/élelmiszertudományi/sporttudományi alapismeretek erősen preferáltak
A előadás-sorozat időtartama és formátuma
45 órányi videó anyag, amely 6 hónapon keresztül elérhető számodra.
Vizsga és igazolás
Az előadás írásbeli és szóbeli vizsgával zárul (online, a előadásvezetővel – Bartha Ákossal). Az előadás-sorozat sikeres elvégzését bizonyító igazolást igény szerint magyarul, angolul és németül is kiállítjuk.
Szakmai szupervízió és praxisfejlesztő coaching
A végzősök számára igény szerint szupervíziót biztosítunk Skype-on a tanultak bevésésére, esetek megbeszélésére, szakmai továbbfejlesztésre (Bartha Ákos), illetve coaching üléseket a praxisuk fejlesztésére (Lucien del Mar). Ennek díja 100EUR/óra.
Díj
A díj €1000, amely összeg más pénznemben is utalható. (Ez mindössze kb. €22/óra – kb. 10-15 ügyfélből megtérül.)
Jelentkezés és az előadás-sorozat menete
Jelentkezz be egy rövid felvételi beszélgetésre a fenti telefonszámon (viber, telefon, whatsapp).
A beszélgetés után klikk az oldal alján lévő „Jelentkezem az előadás-sorozat” gombra, töltsd ki az adataidat és olvasd el figyelmesen a Szerződési Feltételeket.
A megkapott számlaszámra utald el a díjat.
Az akadémia rendszerébe való belépéshez szükséges instrukciókat a díj megérkezése után emailben kapod meg.
Logolj be, ismerkedj meg a rendszerrel, és kezdj el tanulni. Ha bármikor elakadsz vagy kérdésed lenne, a 06(70)398-4354-es számon (telefon, Viber, Whatsapp) keress meg minket.
Tanulj szorgalmasan, majd jelentkezz be a vizsgára, rakd le, kapd meg az okleveledet és ünnepeld magad! 🙂
Az évente Budapesten megrendezett Alkalmazott Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Ismeretek előadás-sorozaton sikerrel levizsgázottak számára ismétlési/begyakorlási céllal hozzáférést biztosítunk a előadás-sorozat online verziójához. Számukra az 1 hónapos hozzáférés ára mindössze 65.000 Ft.
Az ismétlés újabb oklevelet nem biztosít, a végén nem kell újravizsgázni, de a videókhoz biztosított begyakorló feladatok használhatók. / A előadás felvétele nem tartamazza Dr. Báthory Gábor előadásrészét, viszont helyette része egy bónusz előadás Bartha Ákossal. / Az ismétlő lehetőség csak azok számára elérhető, akik a személyes előadás mindkét részét (funkcionális és táplálkozástudományi) elvégezték.
Hírlevél