Hipoglikémia – és reaktív hipoglikémia

Először nézd meg a videó részletet (2‘51“) a „Teljesítménynövelés egészségesen futóknak“ szeminárium sorozatomból, hogy megértsd az alábbiakat!

A hipoglikémia állapotáról akkor beszélünk, amikor a vér glükóz szintje rendellenesen alacsony szintre, 3,9 mmol/l alá csökken. Egyéni érzékenység alapján ez okozhat tüneteket, de van aki ennél jóval alacsonyabb vércukor értékek esetén sem érez semmit. 

A tünetek a következőek lehetnek (a teljesség igénye nélkül):izzadás, remegés, szédülés, zavartság, gyengeség, idegesség, stb.

Szerintem nem kell részleteznem, hogy ezek közül egyik sem támogatja a jó futóteljesítményt. Ezért fontos futás közben a stabil vércukorszint.

Az „eléhezés” sport közben ettől eltérő jelenség, mert az a friss glükóz + a glikogénraktárak kiürülését jelenti. Ugyanakkor az eléhezést kísérheti hipoglikémia. És előfordulhat hipoglikémia futás közben a glikogén raktárak kiürülése nélkül is.

A hipoglikémia oka lehet gyógyszerhatásokkal kapcsolatos, vagy a mellékvese, az agyalapi mirigy, a máj működésének zavaraival kapcsolatos is, de én itt most az ettől eltérő okokról írok néhány gondolatot.

Az inzulin hormon túlzott mértékű termelődése a hasnyálmirigyben azt idézi elő a szervezetben, hogy a vérben lévő glükóz hirtelen, gyorsan, és egyszerre kerül be a sejtekbe, aminek következtében leesik a vércukorszint. Az inzulin túltermelődésének pedig az az oka, hogy a sejtfal, a rajta lévő transporter csatornák, és inzulin érzékelő receptorok vitalitása nem megfelelő, nem reagálnak jól, tehát rezisztensek.  Mert a sejtekből hiányoznak a megfelelő mikrotápanyagok. Vagy azért mert nem esszük meg őket, vagy mert nem szívódnak fel hatékonyan, vagy mert a vér a mikrokeringés utján nem tudja megfelelően a sejtekhez szállítani a tápanyagokat, és elszállítani a salakanyagokat a lecsökkent vazomóció (mikroerek rugalmas pulzálása) miatt. Természetesen a szénhidrátok minőségben és mennyiségben nem megfelelő adagolása is szerepet játszik ebben, ugyanígy a stressz, vagy bizonyos öröklött tényezők, stb.

A reaktív hipoglikémiát nem lehet a terheléses vércukor vizsgálattal sem kimutatni (ellentétben az előbb említett inzulinrezisztenciával). Nekem is évek óta tökéletesek a terheléses eredményeim, mint egyébként a legtöbb futónak is. A reaktív hipoglikémia kialakulását kapcsolatba hozzák bizonyos ételek fogyasztásával, melyek fruktózt, laktózt, leucit tartalmaznak, illetve az alkohol fogyasztásával.

A reaktív hipoglikémiáról itt olvashatsz többet:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7192270/

MacPherson Éva
Funkcionális táplálkozási tanácsadó, természetgyógyász

Mennyire tetszett? / How much did you like it?

Klikk a csillagra / Click a star