Kék fény, ami állandóan ér minket

A legtöbb időt a gép, telefon, tablet és tévé előtt töltjük. Sokan dolgoznak monitor előtt, szinte egész nap a telefont nyomkodjuk és ha haza érünk pihenésképpen beülünk a tévé elé és leragadunk előtte, amíg el nem jön a lefekvés ideje. Ismerős, ugye? Nem kell szégyellni, ha Te is így csinálod. Sokan vagyunk, így ezzel.

A biohacking tipp a végén kiderül, de addig is nézzük, hogy milyen hatással vannak ránk ezek a készülékek.

Láttad az új épületek kivilágítását? Az új autók a fényszóróit? Ezek többségében már fehér LED-es lámpák, amik tökéletes látást biztosítanak, hiszen nem sárgásak, amik néha homályosnak láttatják velünk a dolgokat. Ez eddig nem rossz, de mi van a biológia óránkkal, ha ezeket a dolgokat este nézzük és mondjuk az egész lakásunk is fehér LED-del van felszerelve?

A biológiai óránk irányítja azokat a fontos folyamatokat a testünkben, amelyek miatt optimálisan vagyunk képesek funkcionálni, így azt is, hogy mikor van ideje aludni. Mikor gyenge a fényhatás, az agy a melatonin termelésére stimulálja a tobozmirigyet; ez felkészíti testünket az alvásra. Igen fontos szerepet játszik a test napi ritmusának szabályozásában, vagyis abban, hogy mikor alszunk el, mikor ébredünk fel, mennyire mélyen alszunk és mennyire tudjuk kipihenni magunkat. Sajnos a kék és zöld fény megakadályozza a szervezetünket ebben.
(Természetesen sok gyártó gondol a kék fényre és a termékeit már kék fény szűrő réteggel adja el, de mi van a zöld fénnyel?)
Ezek a mesterséges fények elválasztanak a természettől és önmagunktól.

Gondolj bele, hogy este alvás zavar miatt felébredsz. Ilyenkor kimész inni vagy elmész mosdóba, ha már felkeltél. Kapcsolsz lámpát? LED lámpa van a lakásban? Már egy erős jelzést adtál a testednek, hogy reggel van, ÉBRESZTŐ! Vissza tudsz aludni? Csak forgolódsz? Mikor a fény áthalad a retinán, az agy üzenetet küld a tobozmirigynek, hogy csökkentse a melatonin termelését, így következik be az ébredés.

Szeretnéd rendbe tenni a cirkádián ritmusodat?

Szerencsénk van, hiszen létre hozták a Biohacker szemüveget, ami külföldön Blue Light Blocking Glasses néven fut, míg itthon kapható, mint Biohacker szemüveg.

Milyen problémákat okoznak a kék/zöld fények?

– fáradt szem
– fejfájás
– depresszió
– fokozott stressz
– az említett Melatonin termelést csökkenti, ezáltal a nehéz elvalvás és alvási zavarok előjönnek
– hangulatzavar
– hormonális problémák
– testsúllyal kapcsolatos gondok

Te hogy alszol? Vannak jelek, hogy túl sok a kék és zöld fény az életedben? Szeretnél ezen változtatni? Itt megteheted:  https://yha.hu/alvasproblemak/

Földváry Viktória

Mennyire tetszett? / How much did you like it?

Klikk a csillagra / Click a star